Back to Homepage

District wise list of FoCT List of Coordinators and  Master Trainers

Training Schedule and Course Coverage

Application Form for Training  (English) Application Form for Training  (Malayalam)
Media coverage on FoCT Video Films on FoCT Quick Search for Friends of Coconut Tree FoCT with two wheelers (Photos) Application Form for Training (Telugu)
1st Phase
(2011-12) 560
4
2nd Phase
(2012-13)
7491
3rd Phase
(2013-14) 11843
Kera Suraksha Insurance Scheme - Application Form Kera Suraksha Insurance Scheme - Accident Claim Form-Oriental Insurance Co
Centre wise list
3rd Phase 2013-14
Centre wise list 
4th Phase 2014-15
Training cost estimate per FoCT batch Kera Suraksha Insurance Scheme - Accident Claim Form-United India

34169 FoCTs successfully completed the training

  • 4th Phase (2014-15) 9271 trainees successfully completed training in 38 weeks [506 batches] (4th Phase - started on 1-4-14)

  List of Friends, Mobile numbers and Photo Album

 

Fourth Phase - 2014-15

 

38th Week (195)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum People's Federation, Athiyannoor 15 to 20 Dec 14 30
2 Trivandrum Changathikootam CPS, Varkala 15 to 20 Dec 14 21
3 Kozhikode Patterpalam CPF- 2 batches 15 to 20 Dec 14 40
4 Kozhikode United Federation Poonoor 17 to 22 Dec 14 24
5 Kannur Malabar Social Service Society (MASSS), Chamathachal 15 to 20 Dec 14 20
6 Kasaragod Kasaragod Producer Company, Vellarikundu 15 to 20 Dec 14 20
7 Tamil Nadu CENDECT KVK, Theni - 2 batches 15 to 20 Dec 14 40

 

37th Week (533)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum People's Federation, Athiyannoor 8 to 13 Dec 14 20
2 Pathanamthitta Anugraha Social Service Society 8 to 13 Dec 14 20
3 Thrissur Krishi Vigyan Kendra 8 to 13 Dec 14 20
4 Kozhikode Thripthi CPF, Kuttikadavu, Peruvayal - 2 batches 8 to 13 Dec 14 40
5 Kozhikode United Federation Poonoor 8 to 13 Dec 14 16
6 Kozhikode Patterpalam CPF 8 to 13 Dec 14 20
7 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandi 8 to 13 Dec 14 15
8 Wayanad WSSS, Wayanad 8 to 13 Dec 14 22
9 Kannur Malabar Social Service Society (MASSS), Chamathachal 8 to 13 Dec 14 20
10 Kannur Tejaswini Coconut Producer Company 8 to 13 Dec 14 30
11 Kasaragod Kasaragod Producer Company, Vellarikundu 8 to 13 Dec 14 20
12 Tamil Nadu MSSRF, Ramanathapuram 8 to 13 Dec 14 20
13 Tamil Nadu MSSRF, Puducherry 8 to 13 Dec 14 20
14 Assam CDB DSP Farm, Abhayapuri 8 to 13 Dec 14 20
15 Odisha CDB DSP Farm, Pitapally 8 to 13 Dec 14 30
16 Tamil Nadu CENDECT KVK, Theni - 10 batches 8 to 13 Dec 14 200

 

36th Week (226)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum People's Federation, Athiyannoor 1 to 6 Dec 14 20
2 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 1 to 6 Dec 14 20
3 Kozhikode Thripthi CPF, Kuttikadavu, Peruvayal 1 to 6 Dec 14 20
4 Kozhikode United Federation Poonoor 1 to 6 Dec 14 22
5 Kozhikode Patterpalam CPF 1 to 6 Dec 14 20
6 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandi 1 to 6 Dec 14 20
7 Kasaragod Kasaragod Producer Company, Vellarikundu 1 to 6 Dec 14 25
8 Kasaragod Malabar Social Service Society (MASSS), Rajapuram 1 to 6 Dec 14 20
9 Kasaragod Krishi Vigyan Kendra, CPCRI 1 to 6 Dec 14 19
10 Tamil Nadu Snehalaya Agri.Mgmt. Soc., Thirupur- 2 batches 1 to 6 Dec 14 40

 

35th Week (373)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Perumkadavila CPS 24 to 29 Nov 14 19
2 Trivandrum People's Federation, Athiyannoor 24 to 29 Nov 14 20
3 Trivandrum Changathikootam CPS, Varkala 24 to 29 Nov 14 21
4 Kollam YMCA, Kottiyam 20 to 25 Oct 14 21
5 Pathanamthitta Anugraha Social Service Society 24 to 29 Nov 14 25
6 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikuzhy 10 to 15 Nov 14 20
7 Wayanad WSSS, Wayanad 24 to 29 Nov 14 20
8 Malappuram Muthuvallur CPS, Mundakkulam 24 to 29 Nov 14 30
9 Kozhikode Thripthi CPF, Kuttikadavu, Peruvayal 24 to 29 Nov 14 20
10 Kozhikode United Federation Poonoor 24 to 29 Nov 14 18
11 Kozhikode Patterpalam CPF 24 to 29 Nov 14 20
12 Kannur Malabar Social Service Society (MASSS), Chamathachal 24 to 29 Nov 14 19
13 Andhra Pradesh HRS, Ambajipeta, East Godavari 25 to 30 Nov 14 20
14 Tamil Nadu Snehalaya Agri.Mgmt. Soc., Thirupur- 2 batches 24 to 29 Nov 14 40
15 Tamil Nadu WRDT, Arasampatti, Krishnagiri 24 to 29 Nov 14 20
16 Tamil Nadu TPWA, Nilakottai, Dindigul - 2 batches 24 to 29 Nov 14 40

 

34th Week (446)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Perumkadavila CPS 17 to 22 Nov 14 30
2 Trivandrum People's Federation, Athiyannoor 17 to 22 Nov 14 20
3 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 17 to 22 Nov 14 31
4 Pathanamthitta Krishi Vigyan Kendra 17 to 22 Nov 14 13
5 Malappuram Muthuvallur CPS, Mundakkulam 17 to 22 Nov 14 23
6 Kozhikode Thripthi CPF, Kuttikadavu, Peruvayal - 2 batches 17 to 22 Nov 14 40
7 Kozhikode United Federation Poonoor 17 to 22 Nov 14 20
8 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandi 17 to 22 Nov 14 20
9 Kozhikode Patterpalam CPF 17 to 22 Nov 14 40
10 Kasaragod Malabar Social Service Society (MASSS), Rajapuram 17 to 22 Nov 14 24
11 Tamil Nadu Madathukulam CPF, Thirupur- 2 batches 17 to 22 Nov 14 40
12 Tamil Nadu Snehalaya Agri.Mgmt. Soc., Thirupur- 2 batches 17 to 22 Nov 14 40
13 Tamil Nadu MSSRF, Nagapattinam 17 to 22 Nov 14 20
14 Tamil Nadu WRDT, Arasampatti, Krishnagiri - 2 batches 17 to 22 Nov 14 40
15 Assam CDB DSP Farm, Abhayapuri - Ladies batch 14 to 19 Nov 14 22
16 Odisha CDB DSP Farm, Pitapally 17 to 22 Nov 14 23

 

33rd Week (478)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Perumkadavila CPS 10 to 15 Nov 14 20
2 Trivandrum People's Federation, Athiyannoor 10 to 15 Nov 14 20
3 Trivandrum Neyyattinkara Polytechnic - 2 batches 10 to 15 Nov 14 40
4 Kollam KVK, Kottarakkara 10 to 15 Nov 14 20
5 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikuzhy 10 to 15 Nov 14 20
6 Pathanamthitta Anugraha Social Service Society 10 to 15 Nov 14 24
7 Idukki Gandhiji Study Centre, Thodupuzha 10 to 15 Nov 14 24
8 Ernakulam Assissi Bhavan, Puthenvelikkara 10 to 15 Nov 14 20
9 Kozhikode Thripthi CPF, Kuttikadavu, Peruvayal - 2 batches 10 to 15 Nov 14 40
10 Kozhikode United Federation Poonoor 10 to 15 Nov 14 20
11 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandi 10 to 15 Nov 14 21
12 Kozhikode Patterpalam CPF 10 to 15 Nov 14 20
13 Kasaragod Malabar Social Service Society (MASSS), Rajapuram 10 to 15 Nov 14 25
14 Tamil Nadu WRDT, Arasampatti, Krishnagiri - 2 batches 10 to 15 Nov 14 40
15 Tamil Nadu TPWA, Nilakottai, Dindigul - 2 batches 10 to 15 Nov 14 40
16 Gujarat KG Trust, Bhuj - Navadra, Veraval, Junagad - 2 batches 10 to 15 Nov 14 44
17 Gujarat KG Trust, Bhuj - Mangrol, Junagad - 2 batches 10 to 15 Nov 14 40

 

32nd Week (144)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Kozhikode Thripthi CPF, Kuttikadavu, Peruvayal - 2 batches 3 to 8 Nov 14 40
2 Kozhikode United Federation Poonoor 3 to 8 Nov 14 20
3 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandi 3 to 8 Nov 14 22
4 Kozhikode Patterpalam CPF 3 to 8 Nov 14 20
5 Kannur Malabar Social Service Society (MASSS), Chamathachal 3 to 8 Nov 14 21
6 Tamil Nadu MSSRF, Nagapattinam 3 to 8 Nov 14 20

 

31st Week (263)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Alappuzha Gandhi Smaraka Grama Seva Kendram, SL Puram 27 Oct to 1 Nov 14 20
2 Idukki Gandhi Study Centre, Thodupuzha 27 Oct to 1 Nov 14 20
3 Kozhikode Thripthi CPF, Kuttikadavu, Peruvayal - 2 batches 27 Oct to 1 Nov 14 40
4 Wayanad WSSS, Wayanad - 2 batches 27 Oct to 1 Nov 14 36
5 Kasaragod Krishi Vigyan Kendra, CPCRI 27 Oct to 1 Nov 14 20
6 Kasaragod Malabar Social Service Society (MASSS), Rajapuram 27 Oct to 1 Nov 14 23
7 Kasaragod Kasaragod Producer Company, Vellarikundu 27 Oct to 1 Nov 14 20
8 Tamil Nadu Madathukulam CPF, Thirupur- 2 batches 27 Oct to 1 Nov 14 40
9 Tamil Nadu MSSRF, VRC, Athani, Pudukottai 27 Oct to 1 Nov 14 20
10 Odisha CDB DSP Farm, Pitapally 27 Oct to 1 Nov 14 24

 

30th Week (294)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Pathanamthitta Krishi Vigyan Kendra 20 to 25 Oct 14 15
2 Pathanamthitta Pazhakulam Social Service Society 20 to 25 Oct 14 20
3 Kollam YMCA, Kottiyam 20 to 25 Oct 14 20
4 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikuzhy 20 to 25 Oct 14 30
5 Kottayam KSSS Samaritan Resource Centre, Cherpunkal 20 to 25 Oct 14 20
6 Malappuram Muthuvallur CPS, Mundakkulam 20 to 25 Oct 14 24
7 Kozhikode Thripthi CPF, Kuttikadavu, Peruvayal - 2 batches 20 to 25 Oct 14 40
8 Kozhikode United Federation Poonoor 20 to 25 Oct 14 20
9 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandi 20 to 25 Oct 14 20
10 Kasaragod Malabar Social Service Society (MASSS), Rajapuram 20 to 25 Oct 14 20
11 Kasaragod Kasaragod Producer Company, Vellarikundu 20 to 25 Oct 14 20
12 Odisha CDB DSP Farm, Pitapally 20 to 25 Oct 14 25
13 Andhra Pradesh RARS, Anakapalli 20 to 25 Oct 14 20

 

29th Week (343)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Kollam Krishi Vigyan Kendra 13 to 18 Oct 14 20
2 Alappuzha Gandhi Smaraka Grama Seva Kendram, SL Puram 13 to 18 Oct 14 25
5 Kottayam Krishi Vigyan Kendra 13 to 18 Oct 14 20
3 Ernakulam Assissi Bhavan, Puthenvelikkara 13 to 18 Oct 14 19
4 Thrissur Krishi Vigyan Kendra 13 to 18 Oct 14 20
5 Kozhikode Thripthi CPF, Kuttikadavu, Peruvayal - 2 batches 13 to 18 Oct 14 40
6 Kozhikode United Federation Poonoor 13 to 18 Oct 14 20
7 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandi 13 to 18 Oct 14 20
8 Kannur Malabar Social Service Society (MASSS), Chamathachal 13 to 18 Oct 14 24
9 Kasaragod Kasaragod Producer Company, Vellarikundu 13 to 18 Oct 14 20
10 Tamil Nadu Madathukulam CPF, Thirupur- 2 batches 13 to 18 Oct 14 40
11 Tamil Nadu Snehalaya Agri.Mgmt. Soc., Thirupur- 2 batches 13 to 18 Oct 14 40
12 Tamil Nadu MSSRF, VRC, Puducherry 13 to 18 Oct 14 20
13 Assam CDB DSP Farm, Abhayapuri 13 to 18 Oct 14 15

 

28th Week (253)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Pathanamthitta Anugraha Social Service Society 6 to 11 Oct 14 22
2 Thrissur Green Army, Athani - 2 batches 6 to 11 Oct 14 39
3 Kozhikode Thripthi CPF, Kuttikadavu, Peruvayal - 2 batches 6 to 11 Oct 14 40
4 Kozhikode United Federation Poonoor 6 to 11 Oct 14 19
5 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandi 6 to 11 Oct 14 22
6 Kannur Malabar Social Service Society (MASSS), Chamathachal 6 to 11 Oct 14 31
7 Tamil Nadu Madathukulam CPF, Thirupur- 2 batches 6 to 11 Oct 14 40
8 Tamil Nadu Snehalaya Agri.Mgmt. Soc., Thirupur- 2 batches 6 to 11 Oct 14 40

 

27th Week (141)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Kozhikode Thripthi CPF, Kuttikadavu, Peruvayal - 2 batches 29 Sep to 4 Oct 14 40
2 Kozhikode United Federation Poonoor- 2 batches 29 Sep to 4 Oct 14 40
3 Kannur Malabar Social Service Society (MASSS), Chamathachal 29 Sep to 4 Oct 14 21
4 Tamil Nadu Madathukulam CPF, Thirupur- 2 batches 29 Sep to 4 Oct 14 40

 

26th Week (355)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Parassala CPF - 3 batches 22 to 27 Sept 14 60
2 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 22 to 27 Sept 14 19
3 Kollam YMCA, Kottiyam 22 to 27 Sept 14 35
4 Pathanamthitta Pazhakulam Social Service Society 22 to 27 Sept 14 24
5 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikuzhy 22 to 27 Sept 14 21
6 Ernakulam Assissi Bhavan, Puthenvelikkara 22 to 27 Sept 14 39
7 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandi - 2 batches 22 to 27 Sept 14 26
8 Kozhikode Thripthi CPF, Kuttikadavu, Peruvayal - 2 batches 22 to 27 Sept 14 40
9 Wayanad WSSS, Wayanad - 2 batches 22 to 27 Sept 14 46
10 Kasaragod Malabar Social Service Society (MASSS), Rajapuram 22 to 27 Sept 14 25
12 Tamil Nadu MSSRF, VRC, Athani, Pudukottai 22 to 27 Sept 14 20

 

25th Week (285)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum KVK, Mitraniketan, Vellanad - 2 batches 15 to 20 Sept 14 43
2 Pathanamthitta Anugraha Social Service Society 15 to 20 Sept 14 26
3 Idukki Malanadu Yuvajana Samskarikavedi 15 to 20 Sept 14 24
4 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandi 15 to 20 Sept 14 32
5 Kozhikode Thripthi CPF, Kuttikadavu, Peruvayal - 2 batches 15 to 20 Sept 14 50
6 Kozhikode United Federation Poonoor 15 to 20 Sept 14 20
7 Kasaragod Malabar Social Service Society (MASSS), Rajapuram 15 to 20 Sept 14 23
8 Tamil Nadu MSSRF, VRC, Parameswarapalayam, Coimbagore- 2 batches 15 to 20 Sept 14 40
8 Odisha DSP Farm, Pitapally, Odisha 15 to 20 Sept 14 27

 

24th Week (68)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Kozhikode United Federation Poonoor 10 to 15 Sept 14 23
2 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandi 10 to 15 Sept 14 25
3 Kozhikode Thripthi CPF, Kuttikadavu, Peruvayal 10 to 15 Sept 14 20

 

23nd Week (232)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Parassala CPF 1 to 9 Sept 14 24
2 Trivandrum Perumkadavila CPS 1 to 9 Sept 14 19
3 Thrissur Green Army, Athani 1 to 9 Sept 14 32
4 Kozhikode United Federation Poonoor- 2 batches 1 to 9 Sept 14 37
5 Kannur Malabar Social Service Society (MASSS), Chamathachal 1 to 9 Sept 14 20
6 Tamil Nadu WRDT, Arasampatty, Krishnagiri 1 to 9 Sept 14 20
7 Tamil Nadu MSSRF, VRC, M.Goundampalayam, Coimbagore- 2 batches 1 to 9 Sept 14 40
8 Tamil Nadu MSSRF, VRC, Pasumpathykoil, Thiruvayaru, Thanjavur- 2 batches 1 to 9 Sept 14 40

 

22nd Week (217)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Changathikootam CPS, Varkala 25 to 30 Aug 14 20
2 Trivandrum Perumkadavila CPS 25 to 30 Aug 14 20
3 Pathanamthita Pazhakulam Social Service Society 25 to 30 Aug 14 14
4 Palakkad People's Service Society 25 to 30 Aug 14 20
5 Wayanad WSSS, Wayanad - 2 batches 25 to 30 Aug 14 40
6 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandi 25 to 30 Aug 14 18
7 Kannur Malabar Social Service Society (MASSS), Chamathachal 25 to 30 Aug 14 25
8 Tamil Nadu MSSRF, VRC, Nagerkovil, Kanyakumari 25 to 30 Aug 14 20
9 Tamil Nadu WRDT, Arasampatty, Krishnagiri - 2 batches 26 to 31 Aug 14 40

 

21st Week (385)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum KVK, Mitraniketan, Vellanad - 2 batches 18 to 23 Aug 14 41
2 Kollam KVK, Kottarakkara 18 to 23 Aug 14 20
3 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikuzhy 18 to 23 Aug 14 21
4 Pathanamthitta Anugraha Social Service Society 18 to 23 Aug 14 20
5 Palakkad People's Service Society 18 to 23 Aug 14 22
6 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandi 18 to 23 Aug 14 35
7 Kozhikode United Federation Poonoor 18 to 23 Aug 14 21
8 Kannur Malabar Social Service Society (MASSS), Chamathachal 18 to 23 Aug 14 20
9 Kasaragod Malabar Social Service Society (MASSS), Rajapuram 18 to 23 Aug 14 22
10 Tamil Nadu TAPWA, Nilakottai, Dindigul - 2 batches 18 to 23 Aug 14 40
11 Tamil Nadu MSSRF, VRC, Puducherry 18 to 23 Aug 14 20
12 Tamil Nadu MSSRF, VRC, Pudukottai 18 to 23 Aug 14 20
13 Tamil Nadu ATSDO Thiruchirapally 18 to 23 Aug 14 20
14 Tamil Nadu WRDT, Arasampatty, Krishnagiri - 2 batches 18 to 23 Aug 14 40
15 Odisha DSP Farm, Pitapally, Odisha 18 to 23 Aug 14 23

 

20th Week (194)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Changathikootam CPS, Varkala  - 2 batches 11 to 16 Aug 14 40
2 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 11 to 16 Aug 14 20
3 Trivandrum Parassala CPF 11 to 16 Aug 14 18
4 Kollam YMCA, Kottiyam 11 to 16 Aug 14 30
5 Idukki Kudayathoor Development Society - 2 batches 12 to 18 Aug 14 20
6 Idukki Malanadu Yuvajana Samskarikavedi 12 to 18 Aug 14 20
7 Kozhikode United Federation Poonoor 12 to 18 Aug 14 26
8 Tamil Nadu Thiruchirapally - Annai Teresa Soc.Devpt. Org 13 to 18 Aug 14 20

 

19th Week (143)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Changathikootam CPS, Varkala   4 to 9 Aug 14 23
2 Trivandrum KVK, Mitraniketan, Vellanad - 2 batches 4 to 9 Aug 14 44
3 Alappuzha Gandhi Smaraka Grama Seva Kendram, SL Puram 4 to 9 Aug 14 20
4 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandi 4 to 9 Aug 14 21
5 Kozhikode United Federation Poonoor 6 to 11 Aug 14 17
6 Kannur Malabar Social Service Society (MASSS), Chamathachal - 2 batches 4 to 9 Aug 14 35

 

18th Week (121)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Changathikootam CPS, Varkala  - 2 batches 28 Jul to 2 Aug 14 40
3 Idukki Kudayathoor Development Society - 2 batches 28 Jul to 2 Aug 14 20
2 Wayanad WSSS, Wayanad - 2 batches 28 Jul to 2 Aug 14 40
3 Kasaragod Malabar Social Service Society (MASSS), Rajapuram   28 Jul to 2 Aug 14 21

 

17th Week (480)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 21 to 26 Jul 14 20
2 Trivandrum Parassala CPF 21 to 26 Jul 14 21
3 Trivandrum Changathikootam CPS, Varkala  - 2 batches 21 to 26 Jul 14 40
4 Pathanamthita Pazhakulam Social Service Society 21 to 26 Jul 14 18
5 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikuzhy 21 to 26 Jul 14 20
6 Ernakulam Assissi Bhavan, Puthenvelikkara 21 to 26 Jul 14 37
7 Malappuram Malappuram Producer company, Edavannapara - 2 batches 21 to 26 Jul 14 49
8 Malappuram Malappuram Producer company, Kuruva, Padaparamba -2 batches 21 to 26 Jul 14 40
9 Malappuram Malappuram Producer company, Kavanoor - 2 batches 21 to 26 Jul 14 43
10 Malappuram Malappuram Producer company, Vaniambaalam -2 batches 21 to 26 Jul 14 45
11 Malappuram Malappuram Producer company, Ayikarapadi -2 batches 21 to 26 Jul 14 41
12 Malappuram Malappuram Producer company, Keezhatoor - 2 batches 21 to 26 Jul 14 46
13 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandi 21 to 26 Jul 14 19
14 Kozhikode United Federation Poonoor 24 to 29 Jul 14 20
15 Kannur Malabar Social Service Society (MASSS), Chamathachal 21 to 26 Jul 14 21

 

16th Week (459)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Parassala CPF - 2 batches 14 to 19 Jul 14 40
2 Kollam KVK, Kottarakkara 14 to 19 Jul 14 20
3 Kollam YMCA, Kottiyam 14 to 19 Jul 14 19
4 Alappuzha Gandhi Smaraka Grama Seva Kendram, SL Puram 14 to 19 Jul 14 21
5 Malappuram Malappuram Producer company, Edavannapara - 2 batches 14 to 19 Jul 14 33
6 Malappuram Malappuram Producer company, Edavannapara - Ladies batch 14 to 19 Jul 14 21
7 Malappuram Malappuram Producer company, Kuruva, Padaparamba -2 batches 14 to 19 Jul 14 40
8 Malappuram Malappuram Producer company, Kavanoor - 2 batches 14 to 19 Jul 14 49
9 Malappuram Malappuram Producer company, Vaniambaalam -2 batches 14 to 19 Jul 14 43
10 Malappuram Malappuram Producer company, Ayikarapadi -2 batches 14 to 19 Jul 14 40
11 Malappuram Malappuram Producer company, Keezhatoor - 2 batches 14 to 19 Jul 14 41
12 Malappuram Kerasuraksha CPF, Maranchery 14 to 19 Jul 14 18
13 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandi 14 to 19 Jul 14 32
14 Kozhikode United Federation Poonoor 18 to 23 Jul 14 20
15 Kasaragod Malabar Social Service Society (MASSS), Rajapuram 14 to 19 Jul 14 22

 

15th Week (390)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 7 to 12 Jul 14 20
2 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikuzhy 7 to 12 Jul 14 25
3 Malappuram Malappuram Producer company, Kuruva, Padaparamba -2 batches 7 to 12 Jul 14 42
4 Malappuram Malappuram Producer company, Kavanoor - 2 batches 7 to 12 Jul 14 44
5 Malappuram Malappuram Producer company, Edavannapara - 3 batches 7 to 12 Jul 14 57
6 Malappuram Malappuram Producer company, Vaniambaalam -2 batches 7 to 12 Jul 14 44
7 Malappuram Malappuram Producer company, Ayikarapadi -2 batches 7 to 12 Jul 14 41
8 Malappuram Malappuram Producer company, Keezhatoor - 2 batches 7 to 12 Jul 14 43
9 Kozhikode United Federation Poonoor 7 to 12 Jul 14 20
10 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandi 7 to 12 Jul 14 32
11 Kasaragod Malabar Social Service Society (MASSS), Rajapuram 7 to 12 Jul 14 22

 

14th Week (177)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Malappuram Malappuram Producer company, Kuruva, Padaparamba -2 batches 30 Jun to 5 Jul 14 40
2 Malappuram Malappuram Producer company, Kavanoor - 2 batches 30 Jun to 5 Jul 14 40
3 Malappuram Malappuram Producer company, Edavannapara -2 batches 30 Jun to 5 Jul 14 50
4 Malappuram Malappuram Producer company, Vaniambaalam -2 batches 30 Jun to 5 Jul 14 47

 

13th Week (223)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 23 to 28 Jun 14 20
2 Trivandrum Parassala CPF 23 to 28 Jun 14 20
3 Kollam KVK, Kottarakkara 23 to 28 Jun 14 21
4 Pathanamthita Pazhakulam Social Service Society 23 to 28 Jun 14 22
5 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandi 23 to 28 Jun 14 18
6 Kozhikode United Federation Poonoor 23 to 28 Jun 14 20
7 Kannur Malabar Social Service Society (MASSS), Chamathachal 23 to 28 Jun 14 27
8 Kannur Tejaswini Coconut Producer Company (2 batches) 23 to 28 Jun 14 37
9 Kasaragod Malabar Social Service Society (MASSS), Rajapuram 23 to 28 Jun 14 19
10 Andhra Pradesh KVK, Amdalavalasa 20 to 26 Jun 14 19

 

12th Week (222)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Alappuzha Gandhi Smaraka Grama Seva Kendram, SL Puram 16 to 21 Jun 14 20
2 Kasaragod Malabar Social Service Society (MASSS), Rajapuram 16 to 21 Jun 14 26
3 Malappuram Malappuram Producer company, Kuruva, Padaparamba -2 batches 16 to 21 Jun 14 40
4 Malappuram Malappuram Producer company, Kavanoor - 2 batches 16 to 21 Jun 14 40
5 Malappuram Malappuram Producer company, Edavannapara -2 batches 16 to 21 Jun 14 48
6 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandi 16 to 21 Jun 14 28
7 Kozhikode United Federation Poonoor 16 to 21 Jun 14 20

 

11th Week (322)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum KVK, Mitraniketan, Vellanad 9 to 14 Jun 14 39
2 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikuzhy 9 to 14 Jun 14 20
3 Idukki Kudayathoor Development Society - 2 batches 9 to 14 Jun 14 35
4 Idukki Malanadu Yuvajana Samskarikavedi 9 to 14 Jun 14 17
5 Palakkad People's Service Society 9 to 14 Jun 14 22
6 Malappuram Malappuram Producer company, Kuruva, Padaparamba -2 batches 9 to 14 Jun 14 40
7 Malappuram Malappuram Producer company, Kavanoor - 2 batches 9 to 14 Jun 14 40
8 Malappuram Malappuram Producer company, Edavannapara -2 batches 9 to 14 Jun 14 44
9 Kozhikode United Federation Poonoor 9 to 14 Jun 14 20
10 Kannur Malabar Social Service Society (MASSS), Chamathachal 9 to 14 Jun 14 25
11 Kannur Malabar Social Service Society (MASSS), Sreepuram 9 to 14 Jun 14 20

 

10th Week (186)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 2 to 7 Jun 14 20
2 Idukki Malanadu Yuvajana Samskarikavedi 2 to 7 Jun 14 24
3 Malappuram Malappuram Producer company, Kavanoor - 2 batches 2 to 7 Jun 14 40
4 Malappuram Malappuram Producer company, Edavannapara -2 batches 2 to 7 Jun 14 44
5 Malappuram Malappuram Producer company, Kuruva, Padaparamba -2 batches 2 to 7 Jun 14 40
6 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandi 2 to 7 Jun 14 18

 

9th Week (212)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Changathikootam CPS, Varkala  - 2 batches 26 to 31 May 14 40
2 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 26 to 31 May 14 19
3 Idukki Kudayathoor Development Society 26 to 31 May 14 25
4 Malappuram Malappuram Producer company, Kavanoor - 2 batches 26 to 31 May 14 50
5 Malappuram Malappuram Producer company, Edavannapara -3 batches 26 to 31 May 14 60
6 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandi 26 to 31 May 14 18

 

8th Week (155)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Changathikootam CPS, Varkala 19 to 24 May 14 20
2 Idukki Kudayathoor Development Society 19 to 24 May 14 25
3 Malappuram Malappuram Producer company, Kavanoor - 3 batches 19 to 24 May 14 60
4 Malappuram Malappuram Producer company, Edavannapara -2 batches 19 to 24 May 14 50

 

7th Week (184)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Changathikootam CPS, Varkala 12 to 17 May 14 20
2 Idukki Malanadu Yuvajana Samskarikavedi 12 to 17 May 14 16
3 Palakkad People's Service Society 12 to 17 May 14 21
4 Malappuram Malappuram Producer company - 2 batches 12 to 17 May 14 60
5 Malappuram Kerasuraksha CPF 12 to 17 May 14 20
6 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandi 12 to 17 May 14 18
7 Maharashtra MKMASS, Vengurle, Sindhudurg 12 to 17 May 14 29

 

6th Week (150)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 5 to 10 May 14 25
2 Palakkad People's Service Society 5 to 10 May 14 40
3 Malappuram Kerasuraksha CPF 5 to 10 May 14 20
4 Malappuram Malappuram Producer company - 2 batches 5 to 10 May 14 43
5 Kozhikode Ujjaiyini Cultural Centre, Koyilandi 5 to 10 May 14 22

 

5th Week (228)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Parassala CPF 28 Apr to 3 May 14 40
2 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 28 Apr to 3 May 14 26
3 Kollam YMCA, Kottiyam 28 Apr to 3 May 14 17
4 Alappuzha Gandhi Smaraka Grama Seva Kendram, SL Puram 28 Apr to 3 May 14 20
5 Idukki Kudayathoor Development Society 28 Apr to 3 May 14 25
6 Idukki Malanadu Yuvajana Samskarikavedi 28 Apr to 3 May 14 21
7 Palakkad People's Service Society 28 Apr to 3 May 14 19
8 Malappuram Malappuram Producer company - 3 batches 28 Apr to 3 May 14 60

 

4th Week (66)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 21 to 26 Apr 14 25
2 Alappuzha Karappuram CPC, Kanjikuzhy 21 to 26 Apr 14 20
3 Karnataka KVK, Konehally, Tiptur 21 to 26 Apr 14 21

 

3rd Week (52)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Malappuram Malappuram Producer company - 2 batches 14 to 19 Apr 14 52

 

2nd Week (70)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Malappuram Malappuram Producer company - 2 batches 7 to 12 Apr 14 50
2 Malappuram Kerasuraksha CPF, Marranchery 7 to 12 Apr 14 20

 

1st Week (61)

 

No

District / UT

Training Centre and List of Trainees with Mobile numbers

Photo Album

No. of trainees

1 Trivandrum Grameena Padana Kendram, Karakulam 31 Mar to 5 Apr 14 15
2 Malappuram Malappuram Producer company - 2 batches 31 Mar to 5 Apr 14 46

 

 

FoCT details in Tamil

* Friends of Coconut Tree (FoCT)

Coconut Tree climbers are a rarity these days in Kerala and other coconut growing states of Karnataka, Tamil Nadu, Andhra Pradesh, Maharastra and Goa, with very few taking on the traditional profession. Coconut climbers are a very vital link in the production chain. The consistent supply of raw nuts for the market as well as for the processing sector can be ensured only by strict adherence to the regular harvesting schedule. In many areas, farmers are forced to seek help from migrant labourers, who charge exorbitant amounts, despite not being familiar with the art of coconut climbing. 'The scarcity of labour disrupts harvesting cycles thus causing loss of income to the growers. As against the general norm of harvesting cycles of 45-60 days, farmers are currently able to harvest only once in three to four months. Though the Coconut Development Board is training unemployed youth in palm climbing, there is a reluctance to enter this field because of the occupational risk and the arduous labour involved in climbing tall coconut trees. In the recent past there has been an array of coconut palm climbing devices developed by individuals, Research Institutions, Universities and NGO’s , which are claimed to be safe and easy to operate. But in spite of all the efforts taken in the recent past, there is still an acute shortage of trained coconut palm climbers for harvesting and plant protection activities. With a serious view to tackle this problem, the Board would be conducting a massive training program to train about 5000 underemployed youth in developing special skills and confidence in coconut palm climbing and plant protection activities for the benefit of the coconut community as a whole.


Objective:

  • To develop a professional group of youth under the banner of “Friends of Coconut Tree” for harvesting and plant protection operations in coconut
  • To impart training to a group of unemployed youth in developing technical skills, entrepreneurship capacity, leadership qualities and communication skills to address the needs of the coconut growers. 
  • To make them self reliant and instill confidence in undertaking the responsibility of “Friends of Coconut Tree”.
  • To tackle the problem of unavailability of coconut tree climbers for coconut farming and plant protection activities
  • Generate appropriate technologies to support sustainable growth of coconut sector and generate employment opportunities for the youth

Mode of implementation:

It is proposed to identify, train and handhold at least 5000 underemployed youth under the “Friends of Coconut Tree” covering 10 major coconut growing districts of the state of Kerala. The identification of youth can be carried out through Kudumbashree units under the concerned local bodies, Kera karshaka samithis, Krishi Vigyan Kendras, clusters, Coconut Producers societies (CPS), youth clubs under Nehru Yuva Kendras, Vikas Vahini Volunteer clubs of NABARD(VVV), Primary Agricultural Societies, Coconut Growers Cooperatives, NGOs and Self Help Groups of NGOs.

Criteria for selection: 
• Age group of 18-40 yrs 
• Preferably underemployed healthy individuals 
• Free from any disability 
• Minimum education up to seventh standard 
• Minimum of 30% of trainees to be women 
The training will be conducted in batches of a minimum of 20 for a week (6 days). The training will be 
residential and will include technical, managerial and practical sessions. 
Program Coverage 
1. Coconut climbing techniques 
2. Coconut harvesting operations and crown cleaning aspects 
3. Spraying and pest control operation 
4. Pollination and hybridization techniques 
5. Plant protection measures 
6. Identification of tender nut, mature coconut and seed nut 
7. Developing Leadership quality and communication skills 
8. Entrepreneurship development skills 
9. Thrift/ Savings management 

Address for communication: 
The Chairman 
Coconut Development Board 
Kera Bhavan, SRV High School Road, Kochi – 11 
Email: cdbkochi@gmail.com 
Website: coconutboard.gov.in

 

 

 

 


FoCT Districtwise

FoCT Online website (Trial)

Coconut Producers' Society

Photo Gallery

Media on
coconut

 

 

 

 

BACK

HOME

Back

Home